Made in Nepal: Everest Fashion

Seria “Made in…” jest projektem HandZaround, który skupia się na odkrywaniu marek, artystów i lokalnych przedsięwzięć, które pozytywnie wpływają na miejscową kulturę i społeczność.

Zostaliśmy zainspirowani faktem, że rozwijające się kraje, które są dotknięte biedą, często otrzymują "pomoc" od zagranicznych organizacji. Niestety te zbyt często dostarczają takim krajom gotowe rozwiązania na problemy danej społeczności. Dlatego też, bardzo podziwiamy lokalne marki, grupy, rzemieślników i artystów, które przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, a tym samym warunków, w których rdzenni mieszkańcy mogą się rozwijać dzięki swojej własnej pracy, niezależnie od innych. Naszym celem jest dzielenie się z Tobą historiami takich ludzi lub grup, w miarę jak je odkrywamy podczas naszej podróży przez Świa
t.


Nepal - Himalaje, trekking, Hindusi, świątynie, trzęsienia ziemi... To często stereotypowy obraz miejsca urodzenia Buddhy. Chociaż jest trochę prawdy w tych słowach, kreatywni nepalscy obywatele ciężko pracują, aby wyrobić swojemu krajowi nową opinię.

Na Everest Fashion tknęliśmy się dzięki naszemu znajomemu, Bichitrze. Mieliśmy okazję odwiedzić ich fabrykę i zobaczyć jak wygląda proces produkcji. Dużo się dowiedzieliśmy rozmawiając z Rabinem Shresthą, który jest głównym projektantem marki.

Everest Fashion został otwarty w 1994 w celu stworzenia miejsc pracy dla kobiet z miejskich i wiejskich obszarów, które doświadczały biedy i izolacji od jakiejkolwiek aktywności społecznej. Jest to też pierwsza marka w Nepalu, która posiada amerykański certyfikat Fair Trade (tzw. sprawiedliwy handel). 

Marka zatrudniała na początku tylko 10 pracowników, teraz jest ich ponad 500!

Projekty, które uchwyciliśmy podczas produkcji, to przede wszystkim wełniane dekoracje świąteczne, ale też szaliki, czapki, buty, torebki i zabawki. Wszystko to jest eksportowane do Europy, USA, Australii i Japonii. 

Firma nie tylko stosuje tradycyjne nepalskie techniki podczas tworzenia produktów, ale promuje także eko-przyjazną produkcję oraz od 2008 utrzymuje się na pierwszym lub drugim miejscu w tabeli największych nepalskich eksporterów. 

Zapytaliśmy Rabina dlaczego Everest Fashion nigdy nie przestał wyrabiać produktów ręcznie:
"Infrastruktura Nepalu nadal się rozwija i nie jest rozwinięta tak jak w Chinach lub Indiach, dlatego ręczne wykonanie produktów jest czymś co wyróżnia Nepal na tle innych krajów. Rzeczy ręcznie robione są czymś, co Nepalczycy dobrze znają i w czym są dobrzy. Wszystko to, co jest ręcznie wykonane, jest zawsze unikatowe."

Po wprowadzeniu do pierwszego etapu produkcji, projektowania, zostaliśmy oprowadzeni po fabryce, aby zobaczyć jej kolejne etapy. Zobacz jak tworzone są wełniane ozdoby na zdjęciach poniżej.

Bardzo dziękujemy Rabinowi Shrestha za rozmowę z nami i Bichitrze Maharjanowi za zorganizowanie spotkania. 
 

Projektowanie 


Farbowanie wełny


Suszenie wełny


Przechowywanie wełny


Nadawanie wełnie kształtu


Wyszywanie


Sprawdzanie jakości


Metkowanie


Gotowe ozdoby!