Nasze inspiracje

Jak wiecie, jesteśmy teraz w Nepalu. Tak długo czekaliśmy na ten moment i włożyliśmy tyle pracy w przygotowania do tej podróży…więc teraz jesteśmy prze-szczęśliwi!

Ostatnio podzieliliśmy się z Wami tym, co udało nam się zobaczyć w naszych pierwszych dniach pobytu tutaj. Niedługo opowiemy Wam więcej!

Przygotowanie do podróży zajęło nam dużo czasu i nie zawsze było super-ekscytujace, ale to co pomagało nam przebrnąć przez logistyczne zagadki i obliczanie budżetu, to historie innych podróżników!

Oprócz tego, opowieści innych pomogły nam przygotować się mentalnie do całego przedsięwzięcia, bo o tym też trzeba pamiętać wybierając się w podróż. Czasem najlepszy plan nie wystarczy, jeśli ktoś nie jest ‘otwarty psychicznie’ na to, co będzie go otaczać.

Pomysły rodzą sie z małej iskierki, która zaczyna płonąć tak bardzo, że w końcu nie da się z nia już nic zrobić, poza jej ugaszeniem. Cieszymy się, że istnieją ludzie, którzy podóżowali przed nami i przekazali nam ten płomyk, jednocześnie udowadniając, że niemożliwe nie istnieje.
 

Niektórzy podróżnicy inspirowali nas odkąd byliśmy młodsi, a Ci, o których dowiedzieliśmy się niedawno, pomogli nam w zrozumieniu tego, jak należy podejść do planowania naszej przygody.

Nasi ulubieni ‘odkrywcy’, to ludzie, którzy nie mają dużych budżetów na podróże, bo to znaczy, że podróżują na poziomie, do którego my aspirujemy: spanie w hostelach, w domach lokalnych ludzi, w namiocie, etc. Patrzymy bardzo trzeźwo na fundusze, które udało nam się uzbierać, więc chcielibyśmy wykorzystać je w jak najlepszy i jak najbardziej efektywny sposób.

W większosci cenimy poniżej wymienionych podróżników za to, że udowodnili nam, iż niewiele trzeba, żeby dobrze podróżować, a najważniejsze to być otwartym na niespodziewane sytuacje i szukać rozwiazań, a nie problemow.

 

Naprawdę zakochaliśmy się w The Rolling Home, młodej parze, która podróżuje w swoim campervanie, i ich książce. Stało się tak nie tylko dlatego, że ich analogowe zdjęcia sa niesamowite, ale też ze względu na historie jakie potrafią nimi opowiadać. Jeśli tylko mielibyśmy miejsce, z pewnością zabralibyśmy ich ksiażkę ze soba!
 

 HK2NY (Z Hong Kongu do Nowego Jorku) to dwoje przyjaciół, którzy zainteresowali nas swoimi przygodami, które na okrągło filmowali. Dzięki otwartemu spojrzeniu na otaczający ich świat, łatwo było wyobrazić nam sobie jakmy zachowalibyśmy się w podobnych sytuacjach. Dzięki ich kanałowi na Youtube, mogliśmy zobaczyć, że podczas podróżowania jest wiele cudownych momentów, ale trzeba zmierzać się też z ciągłymi trudnościami.
 

No i jak moglibyśmy nie lubić historii Nomadic Matt’ (Nomadycznego Matta)?! Wyjechał on w podróż na rok, i już nigdy nie wrócił! Podróżuje już od 10 lat, a jego strona jest wielkim sukcesem. Uwielbiamy jego przewodniki i ‘Klub Książki’.
 

Oprócz wszystkich powyżej wymienionych podróżników uwielbiamy też podróże Ewan’a McGregor’a (bohater Gwiezdnych Wojen) i Charley’ego Boorman’a – ‘Long Way Round (‘Długa Droga Dookoła’ głównie po Azji) i ‘Long Way Down’ (‘Długa Droga w Dół’ po Afryce). Ich motocyklowe przygody nie zostają przerwane przez żadne z napotkanych przeszkód, i chociaż z pewnością mają oni do dyspozycji niezłe fundusze, udaje im się utrzymać atmosferę (chociażby przed kamerami!).
 

Hamish & Andy, dwaj Australijczycy, także wydali serie filmów dokumentalnych zatytułowanych Gap Year(‘Rok Przerwy’). Nie tylko przyglądali się oni lokalnym tradycjom i wydarzeniom, ale w miarę możliwości brali też w nich udział. Poczynając na ‘zwyczajach’ takich jak ogłaszanie ‘Mind The Gap’ w Londyńskim metrze, do noszenia rękawic wypełnionych mrówkami podczas rytuału w Amazonii, ich otwartość do próbowania dosłownie wszystkiego, jest czymś, co bardzo podziwiamy.
 

Jarek Sępek, który jest Polskim dziennikarzem i podróżnikiem, był jedną z pierwszych inspiracji Hani, kiedy była nastolatką. Jego blog wypełniony historiami z podróży ‘autostopem’ po Afryce, był pierwszą lekturą, która przedstawiła ten kontynent w sposób inny niż ogólnodostępne Polskie media. Inne wyprawy Sępka, m.in. na motorze dookoła Australii i autem dookoła USA, były równie interesujące i sprawiły, że chciało się je doświadczyć na własnej skórze.
 

Kolejną osobą, która miała duży wpływ na to jak spoglądamy na świat, szczególnie na Afrykę, był Ryszard Kapuściński. Ten wyjątkowy Polski dziennikarz dostarczał równie dużo informacji, ile interesujących opowieści o swoich własnych przeżyciach. Najbardziej cenimy jego książkę ‘Heban’ (1998), w której nie tylko stara się on wytumaczyć historię poszczególnych Afrykańskich krajów, ale też dzięki przedstawieniu warunków, w jakich żyją ludzie, oisuje ich zwyczaje w sposób zrozumiały dla nas - ludzi niepochodzących z Afryki.

 

Świat podróżników nie składa się tylko z mężczyzn i z osób podróżujących w parach lub grupach. Można w nim znaleźć też kobiety! Jedną z nich jest Valerie, autorka książki ‘Backpacking Africa for Beginners’ (‘Z plecakiem przez Afrykę dla początkujących’). Publikacja ta jest nieskończonym źródłem praktycznych informacji i nie zawiera opinii i ‘faktów’ na temat Afryki powszechnie dostępnych w mediach. Czytelnik zachęcony jest do wyciągania własnych wniosków i do przekonania się samemu (najlepiej wyruszając w podróż!), co składa się na tworzenie poprawnej oceny sytuacji w danym regionie lub kraju. Dla nas była to skarbnica wiedzy, bo w dzisiejszym świecie dalej ciężko jest znaleźć informację o podróżowaniu po Afryce. Chociaż National Geographic często publikuje artykuły o tym kontynencie, nie są to wskazówki, ale raczej reportaże lub fotoreportaże o kulturze, ludziach i Afrykańskich zwyczajach.

 

Będąc przy temacie National Geographic, nie moglibyśmy nie wspomnieć, że fascynuje nas Martyna Wojciechowska, która jest edytorem Polskiego wydania tego magazynu. Uwielbiamy jej pozytywną energię i podziwiamy jej osiągnięcia (np. zdobycie Mount Everest!). Postrzegamy ją jako kobietę, która popycha społecznie wyznaczone granice ucząc ludzi, że ich kultura nie jest tą jedyną, a na świecie jest wiele do zobaczenia poza własnym nosem.
 

Ale co z podróżującymi rodzinami? W dzisiejszych czasach, dalej wydaje się to społecznie niepopularne, żeby wybierać się w dalekie podróże z małymi dziećmi, a co dopiero prowadzić podróżniczy tryb życia całą rodziną? Wydaje nam się, że tacy rodzice często są negatywnie oceniani i uważani za nieodpowiedzialnych. Cóż…my nie możemy się z tym zgodzić!

Na Travel Show (Targach Podróżniczych) w Londynie mieliśmy okazję usłyszeć rozmowę z rodziną Meek (rodzice podróżujący z dwoma nastoletnimi córkami). Jedna z dziewczynek opowiadała o tym jak ona postrzega podróżowanie i odpowiedziała na kilka pytań, które zostały zadane przez zgromadzoną publiczność…a Hania prawie się popłakała! Sposób, w jaki opowiadała ona o swoich przygodach był niesamowity i rezolutność, z jaką wypowiadała swoje opinie, sprawił, że poczuliśmy się jakby ona, mając trochę ponad 10 lat przeżyła znacznie więcej niż my mając 20+ lat. Rodzina Meek naprawdę nam zaimponowała!


Kolejną podróżującą rodziną jest ‘Rodzina Bez Granic. Mama pochodząca z Polski, Tata z Niemiec i dwie dziewczynki mające 5 i 7 lat. ‘Rodzina Bez Granic’ podróżowała od dawna, a kiedy urodziła się ich pierwsza córeczka zaczekali aż skończy 6 miesięcy zanim znowu ruszyli w drogę. Bardzo ich podziwiamy i dziękujemy za udowadnianie światu, że podróże z dziećmi są możliwe!
 

Na świecie jest o wiele więcej wspaniałych podróżników, ale ostatnim, o którym chcielibyśmy wspomnieć jest Arkady Fiedler i jego książka, a także film “Po Drodze. Czy możecie uwierzyć, że ten człowiek przejechał Afrykę ‘Maluchem’?! Nie wiem jak Wy, ale ja pamiętam przejażdżki Fiatem 126p, to co szczególnie utkwiło mi w pamięci to jego malutki bagażnik, prawie niestniejące miejsce na nogi i łatwość z jaką się psuł…więc pokłony dla Arkadego za zrealizowanie tej wyprawy z Egiptu do RPA. Właśnie kupiliśmy jego książkę – nie możemy się doczekać, żeby zabrać się do jej czytania. No i z niecierpliwością czekamy na jego serię filmów z podróży!
 

A czy Wy znacie ktorychś z wyżej wspomnianych podróżników? Albo może wiecie, o tych, których my jeszcze nie znamy? Dajcie nam znać, kogo Wy podziwiacie i kto jest Waszą inspiracją!

 

Hania & Zach

P.S.

Nie jesteśmy sponsorowaniu przez żadne z wyżej wymienionych osób :) Po prostu je uwielbiamy i dlatego zdecydowaliśmy się nimi podzielić!